top of page

STRACH U DZIECKA


Jak prawidłowo reagować, gdy dziecko mówi "boję się" - Wskazówki.


Dzieci często wyrażają swoje uczucia i obawy w sposób bezpośredni, szczególnie w momencie, gdy odczuwają strach. Kiedy dziecko mówi "boję się", rodzice i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w reagowaniu na te emocje. Jak najlepiej zareagować, aby pomóc dziecku pokonać lęki?


Artykuł ten dostarcza wskazówek, które pomogą rodzicom i opiekunom lepiej zrozumieć i odpowiednio reagować na wyrażane przez dzieci obawy.


Zrozumienie, skąd bierze się strach u dziecka, jest kluczowym krokiem w reagowaniu na jego emocje.


Badania naukowe wskazują, że strach u dzieci może wynikać z różnych źródeł, takich jak:

  • Rozwój emocjonalny: Dzieci w różnym wieku doświadczają różnych rodzajów strachu, w zależności od swojego etapu rozwoju emocjonalnego.

  • Traumatyczne doświadczenia: Dzieci mogą reagować na traumatyczne doświadczenia, takie jak wypadki, rozstania rodziców czy przemoc, wyrażając lęk.

  • Wpływ środowiska: Wpływ otoczenia, np. negatywne treści w mediach, może wpływać na pojawienie się lęków u dzieci.


Reagowanie na wyznanie strachu dziecka powinno być oparte na zrozumieniu i wspieraniu emocji dziecka, zamiast minimalizować czy ignorować jego lęki.


Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc rodzicom i opiekunom w reagowaniu na słowa "boję się" ze strony dziecka:

  • Bądź obecny i słuchaj: Przede wszystkim, bądź obecny i słuchaj dziecka. Pozwól mu wyrazić swoje uczucia i opowiedzieć o źródle swojego strachu. To pomaga dziecku poczuć się zrozumianym i wspieranym.

  • Wyrażaj empatię: Wyrażaj empatię i zrozumienie wobec emocji dziecka. Możesz powiedzieć coś w stylu "Rozumiem, że czujesz się przestraszony. Opowiedz mi więcej o tym, co cię niepokoi."

  • Nie minimalizuj lęków: Nie próbuj minimalizować czy bagatelizować lęków dziecka, nawet jeśli wydają się one nieuzasadnione. Dla dziecka są one realne i ważne.

  • Zachęcaj do wyrażania emocji: Zachęcaj dziecko do wyrażania swoich emocji w sposób konstruktywny, na przykład poprzez rozmowę, rysowanie czy pisanie.

  • Oferuj wsparcie: Oferuj dziecku poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Możesz obiecać, że jesteś obok niego i pomożesz mu przejść przez trudne chwile.

  • Rozmawiaj o sposobach radzenia sobie: Porozmawiaj z dzieckiem o sposobach radzenia sobie ze strachem. Naucz je, jak rozpoznawać swoje emocje i szukać pomocy w momencie potrzeby.


Reagowanie na wyrażane przez dziecko lęki jest istotnym aspektem opieki nad dziećmi. Badania naukowe wskazują, że zrozumienie źródeł strachu, empatia i wsparcie są kluczowymi elementami właściwej reakcji na te emocje. Wspieranie emocjonalnego rozwoju dziecka i nauczanie go radzenia sobie ze strachem stanowi istotną część jego wychowania. Dzieci, które czują się zrozumiane i wspierane w trudnych chwilach, mają większe szanse na zdrowy rozwój emocjonalny i społeczny.


Ania Markiewicz


Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comments


bottom of page