top of page

ROZMOWA - KLUCZ DO ZDROWIA I ROZWOJU DZIECKA
Jak zachęcać dzieci do rozmowy?

Wychowanie dzieci to nie tylko dbanie o ich fizyczne potrzeby, ale także wspieranie ich emocjonalnego i komunikacyjnego rozwoju. Zachęcanie dzieci do rozmowy ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia psychicznego i rozwoju społecznego. W tym artykule, opierając się na źródłach naukowych, przyjrzymy się, jak rodzice mogą skutecznie zachęcać swoje dzieci do otwartej i efektywnej komunikacji.

 1. Tworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozmowy: Naukowcy podkreślają znaczenie tworzenia środowiska, w którym dzieci czują się bezpieczne i komfortowo, by wyrażać swoje myśli i uczucia. Według badań opublikowanych w „Journal of Family Communication”, ważne jest, aby rodzice byli dostępni i otwarci na rozmowy z dziećmi, niezależnie od tematu

 2. Aktywne słuchanie: Profesor Laura Kastner, psycholog z University of Washington, zaleca aktywne słuchanie jako kluczowy element zachęcania dzieci do mówienia. Obejmuje to unikanie przerywania, zadawanie otwartych pytań i wyrażanie zrozumienia dla perspektywy dziecka

 3. Zachęcanie do wyrażania emocji: Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda wykazały, że dzieci, których uczucia są akceptowane i rozumiane przez rodziców, częściej uczestniczą w otwartych rozmowach. Ważne jest, by rodzice akceptowali wszystkie emocje dziecka, również te negatywne, i pomagali w ich nazwaniu.

 4. Wspólne aktywności jako okazja do rozmowy: Z badań wynika, że wspólne aktywności, takie jak gry, sport czy gotowanie, mogą stworzyć naturalne okazje do rozmów. Profesor Michael Thompson, współautor książki „Raising Cain”, podkreśla, że takie aktywności redukują napięcie i sprzyjają swobodnej komunikacji.

Zachęcanie dzieci do rozmowy jest fundamentalną częścią ich rozwoju emocjonalnego i społecznego. Tworzenie bezpiecznego środowiska, aktywne słuchanie, akceptowanie emocji oraz wspólne aktywności to kluczowe strategie, które rodzice mogą stosować, by wspierać swoje dzieci w komunikacji. Pamiętajmy, że każde dziecko jest wyjątkowe i różne strategie mogą działać w różnym stopniu, ale konsekwentne stosowanie się do tych wskazówek może znacząco wspierać rozwój komunikacyjny naszych dzieci.


Oto kilka moich rekomendacji dla rodziców:

 • Regularnie poświęcaj czas na rozmowy z dzieckiem, bez rozpraszaczy jak telefony czy telewizja.

 • Zachęcaj do wyrażania uczuć i myśli, nawet jeśli są one trudne do zrozumienia.

 • Pokazuj przez przykład, jak ważna jest otwarta i szczerze komunikacja.

Rola szkoły i edukacji: Szkoły również odgrywają istotną rolę w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych dzieci. Programy edukacyjne powinny obejmować zajęcia rozwijające umiejętności słuchania, empatii i wyrażania emocji. Nauczyciele mogą zachęcać do dyskusji grupowych, prac projektowych i innych aktywności, które wymagają współpracy i komunikacji.


Znaczenie wsparcia profesjonalistów: W niektórych przypadkach może być potrzebna pomoc specjalistów, takich jak psycholodzy dziecięcy, szczególnie gdy dzieci mają trudności w komunikacji lub przeżywają wyjątkowo trudne emocje. Profesjonalne wsparcie może pomóc w identyfikacji i przepracowaniu podstawowych problemów.


Zachęcanie dzieci do rozmowy to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Pamiętając o tych wskazówkach i dostosowując je do indywidualnych potrzeb dziecka, rodzice mogą znacząco przyczynić się do rozwoju zdrowych umiejętności komunikacyjnych swoich dzieci.


Źródła:

 • Smith, J. & Hughes, M. (2021). "Family Communication and Child Development: Insights from Family Studies". Journal of Family Communication.

 • Kastner, L. (2020). "Understanding the Art of Listening in Parent-Child Relationships". University of Washington.

 • Harvard University (2019). "The Role of Parents in Children's Emotional Development".

 • Thompson, M., & Cohen, D. (2018). "Raising Cain: Protecting the Emotional Life of Boys".Ania MarkiewiczTreści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comments


bottom of page