top of page

ZĄBKOWANIE? JAK JE PRZEŻYĆ.

Twój maluch stał się bardzo rozdrażniony, nie może zasnąć, nie chce nic jeść, bardzo się ślini i wszystko chce wkladać do buźki? Wygląda na to, że zaczyna się rewolucja!


Po czym poznać , że maluch ząbkuje i jak domowymi sposobami mu pomóc.


Ząbkowanie pojawia się zwykle między 4-8 miesiącem życia. Zwykle, bo nie ma reguły. Niektóre dzieci zaczynają nawet w 3 miesiącu życia. Zależy to od bardzo wielu czynników takich jak geny, waga urodzeniowa czy nawet dieta. Kolejność też może być różna, ale zazwyczaj jest tak, że najpierw pojawiają się dolne 1, później górne, następnie dolne 2 i górne, po ukończeniu pierwszego roku życia pojawiają się kły a trzonowce około 2 roku życia. Ząbki mogą wyrzynać się pojedynczo lub kilka na raz.

Pierwsze objawy są niecharakterystyczne. Mogą pojawić się nagłe ataki płaczu, albo dziecko jest marudne cały czas, słaby apetyt, drażliwość, wysypka od mocnego ślinienia, problemy z zaśnięciem a nawet podwyższona do 38 stopni temperatura. Objawy zwykle zaczynają się kilka dni przed pojawieniem się ząbka. Warto wtedy obserwować dziąsełka. Jeśli jest spuchnięte to oznacza, że rozpoczął się proces wyrzynania się. Należy uważać z samodzielnym diagnozowaniem dziecka, ponieważ niektóre infekcje mają podobne objawy. Zawsze należy wykluczyć możliwość, że objawy nie są od ząbków, ale z powodu choroby. Jeśli gorączka przekroczy 38 stopni, do tego pojawiły się luźne stolce lub wymioty, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak pomóc dziecku?

1.Przede wszystkim mocno je przytulaj. Jeśli będzie się domagało czułości przez cały dzień i noc, poświęć mu uwagę, żeby ulżyć w bólu. Twoje ciepło i obecność są najlepszym lekarstwem.

2. Z domowych prostych sposobów najlepszy jest chłód. Dotykaj i delikatnie masuj dziąsełko zimnym palcem albo daj maluchowi wcześniej schłodzony w lodówce gryzaczek lub smoczek. Nie wolno go wkładać do zamrażalnika, żeby nie uszkodzić delikatnej śluzówki dziecka.

3. Niektórym maluchom pomagają masaże, ale jeśli dziecko będzie się broniło to znaczy, że zamiast ulgi dostarczasz mu silny dyskomfort. Możesz natomiast delikatnie mu masować policzki, żeby rozluźnić je na chwile. Taki moment relaksu, może dużo dać zmęczonemu bólem maluchowi.

4.Przemywaj wacikiem bolące miejsca herbatką z melisy lub rumianku, który ma delikatne działanie łagodzące stan zapalny.

5.W aptece można kupić specjalne żele łagodzące , natomiast warto przy tym sprawdzać skład, żeby był naturalny i najprostszy, po to aby nie spowodować dodatkowej reakcji uczuleniowej.

6. Podrażnioną od nadmiernego ślinienia buźkę dobrze jest zabezpieczać prostym w składzie tłustym kremem dla najmłodszych.

7.Jeśli dziecko bardzo cierpi, tylko po konsultacji z lekarzem można podać paracetamol lub ibuprofen.


Ania Markiewicz


Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comments


bottom of page