top of page

TRĄDZIK U NOWORODKA? Przeczytaj nasz artykuł, żeby wiedzieć jak z nim postępować .


Każda zmiana skórna u dziecka niepokoi mamę. Czasami trudno jest odróżnić dolegliwość dermatologiczną od infekcji, dlatego zawsze rekomenduję konsultację z lekarzem.

Są takie zmiany, które nie wymagają specjalistycznego leczenia. Należy do nich trądzik niemowlęcy. Dolegliwość ta występuje u 20% noworodków i dzieci w pierwszym roku życia. Statystycznie częściej chorują chłopcy. Rozróżniamy trądzik noworodkowy oraz niemowlęcy, który trwa nieco dłużej. Zmiany są najintensywniejsze na buźce dziecka i przypominają trądzik, który występuje u nastolatków. W przebiegu łagodnym nie wymaga leczenia, natomiast jeśli zmiany się zaognią, konieczna jest wizyta u dermatologa dziecięcego.

Jaka jest przyczyna powstawania trądziku u tak maleńkich dzieci?

Nie jest to jednoznacznie udokumentowane. Najczęściej wskazywaną przyczyną są hormony jeszcze z okresu ciąży, co tłumaczy powstawanie tej dolegliwości w pierwszych dniach po porodzie. Hormony te przenikają przez łożysko do dziecka i stymulują gruczoły łojowe. Dzieci karmione piersią również otrzymują androgeny od mamy i to one mogą być głównym winowajcą. Drugim najczęściej pojawiającym się powodem jest przegrzanie dziecka. Miejscami najczęstszego występowania dolegliwości są czoło i policzki. Mamy często zauważają, że spacer na chłodnym powietrzu powoduje czasowe ustąpienie zmian. Kolejny czynnik, na który lekarze zwracają uwagę to predyspozycje genetyczne.

Jeżeli zmiany się pojawią, należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację dziecka. Do czynników zaogniających zmiany należą najczęściej nowe kosmetyki, proszek do prania, nowe ubrania i zbyt wysoka temperatura otoczenia. Dodatkowe podrażnienie skóry może być spowodowane kontaktem skóry z ubrankiem, mlekiem lub śliną. Objawy z reguły ustępują, gdy dziecko dorośnie do 4-6 miesiąca, bądź wtedy, gdy odstawisz je od piersi.

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od alergii?,

Najlepiej, skonsultować się z lekarzem, natomiast czynnikami, które wyróżniają jest miejsce występowania oraz natura zmian. Trądzik umiejscawia się zazwyczaj na twarzy i ma grudkowaty przebieg, natomiast skaza białkowa lub inna alergia, może wystąpić na całym ciele i ma postać raczej suchych zmian. Trądzik najczęściej zaczyna się od pojawienia się czerwonej plamki, która następnie zamienia się w twarde, czerwone krostki, często też mylone z potówkami. Jeżeli wykwity przybiorą postać ostrzejszą, pojawią się torbielki i zaskórniki oraz jeśli zmiany zaczną się roznosić w inne miejsca na ciele, najlepiej udać się do dermatologa po pomoc. Charakterystyczne dla trądziku jest to, że wypryski są bezbolesne, nie sączy się z nich żadna wydzielina i w odróżnieniu od alergii nie swędzą.

Trądzik niemowlęcy ma zazwyczaj przebieg łagodny i szybko ustępuje. Najczęściej nie wymaga on specjalistycznego leczenia. Domowa pielęgnacja ogranicza się do przemywania buźki wodą i pilnowania, żeby dziecko się nie przegrzało. Lekarze najczęściej rekomendują przeczekanie i nie wdrażanie żadnego leczenia. Użycie każdego środka dostępnego w aptece, powinno być wcześniej skonsultowane w gabinecie. Trądzik u niemowlaka ustępuje samoistnie. W żadnym wypadku nie należy zmian wyciskać, ani drażnić. Stosowanie tłustych, oleistych kosmetyków może pogorszyć stan skóry. Jeżeli natomiast zmiany trądzikowe nie ustępują po upływie 6 miesięcy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.


Ania Markiewicz


Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comentarios


bottom of page