top of page

POZWALASZ SWOJEMU DZIECKU PRZEŻYWAĆ EMOCJE?Emocje są naturalną częścią naszego życia, niezależnie od wieku. To, co różni dzieci od dorosłych, to zdolność do rozumienia i radzenia sobie z nimi. Dlatego tak istotne jest, abyśmy jako rodzice czy opiekunowie, pomagali naszym dzieciom rozwijać tę umiejętność od najmłodszych lat.

  1. Przestrzeń na emocje: Dajmy naszym dzieciom poczucie, że ich emocje są akceptowane. To oznacza, że nie powinniśmy ich krytykować ani oceniać. Jeśli dziecko jest smutne, złości się czy boi, to ma prawo do tych uczuć. Naszym zadaniem jest je zrozumieć i wspierać.

  2. Aktywne słuchanie: Słuchajmy uważnie, kiedy nasze dzieci chcą się podzielić swoimi uczuciami. To oznacza, że nie tylko słuchamy słów, ale także staramy się zrozumieć, co dzieje się w ich sercach. To pozwoli nam lepiej zareagować i odpowiedzieć na ich potrzeby.

  3. Wzór do naśladowania: Nasze dzieci uczą się od nas. Jeśli sami potrafimy radzić sobie z emocjami w sposób zdrowy, to będą mieli od kogo się uczyć. To także oznacza, że warto pokazać im, że czasem też sami doświadczamy trudnych emocji i radzimy sobie z nimi.

  4. Nauczanie rozwiązywania problemów: Zamiast próbować ukryć emocje naszych dzieci, pomóżmy im zrozumieć, dlaczego czują to, co czują. Wspólnie możemy szukać sposobów radzenia sobie z emocjami, co jest ważnym narzędziem rozwoju emocjonalnego.

  5. Czas i cierpliwość: Proces uczenia się radzenia sobie z emocjami może być długi i czasem trudny. Dlatego ważne jest, abyśmy byli cierpliwi i nie oczekiwali natychmiastowych rezultatów. Nasze wsparcie i zrozumienie są kluczowe.

  6. Budowanie zaufania: Kiedy nasze dzieci widzą, że są akceptowane i wspierane w przeżywaniu emocji, buduje się między nami zaufanie. To zaufanie jest podstawą zdrowych relacji i pozwoli naszym dzieciom otwarcie dzielić się z nami swoimi emocjami w przyszłości.

Pamiętajmy, że proces rozwijania zdolności radzenia sobie z emocjami jest indywidualny i może się różnić u każdego dziecka. Jednak dając im przestrzeń i wsparcie, budujemy fundament, który pomoże im stawić czoła życiowym wyzwaniom i rozwijać się jako emocjonalnie inteligentne jednostki.


Ania Markiewicz Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.


Comments


bottom of page