top of page

OLEJE I PORY cz.2


W pierwszej kolejności warto zajrzeć do lodówki i kuchennych szafek, może się okazać, że olej, którego używamy do ulubionej sałatki będzie najodpowiedniejszy do naszego rodzaju włosów. Pamiętajmy, że jakikolwiek olej jest lepszy od nie stosowania ich w ogóle, jeśli jednak chcemy podejść do sprawy poważnie i uzyskać jak najlpesze efekty trzymajmy się podstawowego podziału olei, przygotowałam też małą ściągę, dzięki której nie będziecie miały wątpliwości, który olej wybrać i jak określić stopień porowatości Waszych włosów. Gwiazdka znajdująca się przy nazwie oleju oznacza, że jest on szczególnie wskazany dla danej porowatości włosów. Poniższą ściągawkę dobrze jest mieć przy sobie podczas kosmetycznych zakupów- żeby nie mieć wątpliwości jakie produkty wybierać.

WŁOSY NISKOPOROWATE

Są zazwyczaj gładkie i błyszczące. Bardzo rzadko się puszą, często brakuje im objętości. Końcówki są w dobrej kondycji. Włosy po polaniu wodą niemal natychmiast są mokre.

Oleje dla Włosów niskoporowatych:

BABASSU, CUPUACU*, Z CZARNUSZKI*, Z DZIKIEJ RÓŻY*, KOKOSOWY*, MANGO*, MASŁO KAKAOWE*, MASŁO SHEA*, MORELOWY*, OLIWA Z OLIWEK*, PALMOWY, SŁONECZNIKOWY*, TRUSKAWKOWY

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

W dotyku nie są ani idealnie gładkie i śliskie, ani przesadnie szorstkie. Mogą się puszyć, ale jest to do opanowania. Końcówki z tendencją do rozdwajania, szybko ulegają zniszczeniu. Po polaniu wodą nasiąkają dopiero po chwili.

Oleje dla włosów średnioporowatych:

Z ACAI, Z AMARANTUSA, Z AMLI*, ARBUZOWY*, ARGANOWY, Z AWOKADO*, BABASSU*, BRZOSKWINIOWY, CUPUACU, DYNIOWY, JOJOBA, Z KIEŁKÓW PSZENICY*, KONOPNY, Z KROKOSZA BARWIERSKIEGO*, KUKURYDZIANY, LNIANY*, MACADAMIA*, MALINOWY*, MANGO, MIGDAŁOWY*, MORELOWY, Z OGÓRECZNIKA*, OLIWA Z OLIWEK, ORZECHOWY, RYŻOWY*, RYCYNOWY, SŁONECZNIKOWY, SOJOWY, TRUSKAWKOWY*, Z PESTEK WINOGRON

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

Są szorstkie w dotyku, suche/ bardzo suche. Łamią się i rozdwajają, są matowe i mocno się puszą. Trzeba długo polewać je woda, żeby dobrze nią nasiąkły.

Oleje dla włosów wysokoporowatych:

Z ACAI, Z AMLI, ARBUZOWY*, Z AWOKADO*, BRZOSKWINIOWY, DYNIOWY*, KONOPNY*, Z KROKOSZA BARWIERSKIEGO*, KUKURYDZIANY*, LNIANY, MACADAMIA*, MAKOWY*, MALINOWY, MIGDAŁOWY, Z OGÓRECZNIKA*, ORZECHOWY, Z PACHNOTKI*, Z PAPAI, RYŻOWY*, SOJOWY*, Z PESTEK WINOGRON*

Oczywiście olei dostępnych na rynku jest o wiele więcej, wybrałam jednak te najbardziej popularne i najłatwiej dostępne w sklepach zielarskich, aptekach a coraz częściej także w drogeriach i marketach. Można łączyć je ze sobą i dodawać do szamponu, odżywki czy maski, szczególnie do tych kosmetyków, z których nie jesteśmy do końca zadowolone.


Agnieszka Anisienia
Comments


bottom of page