top of page

NIE NOŚ, BO SIĘ PRZYZWYCZAI


Wielu rodziców jest przekonanych, że noszenie dziecka na rękach może sprawić, że maluch stanie się rozpieszczony i przyzwyczai się do ciągłego noszenia. Jednakże, wiele badań naukowych i ekspertów w dziedzinie rozwoju dzieci jednogłośnie podkreśla, że ten popularny mit nie ma oparcia w rzeczywistości. W niniejszym artykule przyjrzymy się naukowym dowodom, które wyjaśniają, dlaczego nie tylko jest to błędne przekonanie, ale także dlaczego noszenie dziecka może być korzystne dla jego rozwoju.


Mit o przyzwyczajaniu dziecka do noszenia na rękach

Ten mit wokół noszenia dzieci na rękach wywodzi się z przekonania, że zbyt częste noszenie dziecka może sprawić, że stanie się ono "rozpuszczone" lub "przyzwyczai" się do ciągłego noszenia. W rzeczywistości, przeciwnicy noszenia dzieci na rękach sugerują, że może to prowadzić do kaprysów i trudności w nauce samodzielności. Niemniej jednak, badania naukowe wykazują, że te obawy są nieuzasadnione.


Naukowe dowody na korzyści z noszenia dzieci na rękach

  1. Promowanie więzi między rodzicem a dzieckiem: Noszenie dziecka na rękach jest wyjątkowym sposobem na budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem. To ciepłe, bezpośrednie i bliskie kontakty są niezbędne do rozwoju emocjonalnego i psychospołecznego dziecka. Badania wykazują, że dzieci noszone na rękach często czują się bezpieczniej i mniej zestresowane, co sprzyja zdrowemu rozwojowi emocjonalnemu.

  2. Regulacja emocji: Noszenie dziecka na rękach może pomóc w regulacji emocji u malucha. Bliski kontakt z rodzicem pomaga dziecku uspokoić się i radzić sobie z emocjami. To szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia, gdy niemowlęta nie potrafią jeszcze regulować swoich emocji samodzielnie.

  3. Rozwój fizyczny: Noszenie dziecka na rękach sprzyja rozwojowi fizycznemu. Maluchy, które są noszone, mają lepszą kontrolę nad głową i tułowiem, co przyczynia się do rozwoju mięśni szyi i pleców.

  4. Samodzielność: Badania wykazują, że dzieci, które są noszone na rękach, nie stają się bardziej kapryśne ani mniej zdolne do samodzielności. W rzeczywistości, bliski kontakt z rodzicem w początkowym okresie życia dziecka może stymulować jego rozwój, a maluchy często z własnej inicjatywy zaczynają eksplorować świat wokół siebie.

  5. Ułatwienie codziennych czynności: Noszenie dziecka na rękach może ułatwiać codzienne czynności rodzicielskie, takie jak zakupy, gotowanie, czy sprzątanie. Daje to rodzicom możliwość troszczenia się o dziecko, jednocześnie wykonując inne obowiązki.


Mit o tym, że noszenie dziecka na rękach prowadzi do rozpieszczenia i przyzwyczajania, jest niewspierany przez badania naukowe i ekspertów w dziedzinie rozwoju dzieci. Wręcz przeciwnie, noszenie dziecka na rękach ma wiele korzyści dla rozwoju fizycznego i emocjonalnego malucha, a także dla więzi między rodzicem a dzieckiem. To bliski kontakt i opieka rodzicielska stanowią fundament zdrowego rozwoju dziecka. Dlatego warto odrzucić ten mit i zrozumieć, że noszenie dziecka na rękach to naturalny i korzystny sposób dbania o dziecko.


Ania Markiewicz



Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.



Żródła:





Comments


bottom of page