top of page

NIE MUSISZ CHOWAĆ WŁOSKÓW DZIECKA POD CZAPECZKĄ. NAUCZ SIĘ JE PIELĘGNOWAĆ :)


Włosy dzieci, szczególnie tych małych, przed ósmym rokiem życia, diametralnie różnią się od włosów osób dorosłych, są bardzo delikatne, a skóra głowy wrażliwa i podatna na podrażnienia. Włosy niemowląt zazwyczaj nie sprawiają rodzicom większych problemów- cała pielęgnacja ogranicza się do mycia delikatnym preparatem i czesania szczoteczką z miękkim włosiem. Kłopoty zaczynają się w późniejszym okresie, kiedy włosy są już dłuższe i mocniejsze, najczęściej dotyczą one plączących się kosmyków i puszenia. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie pielęgnacji włosów dzieci, mam nadzieję, że rozwieją one wszelkie wątpliwości, jakie rodzi to zagadnienie.

Czy moje dziecko może myć włosy tym samym szamponem, co ja?

Tak, jeśli ma więcej niż 8 lat. Włosy niemowląt możemy umyć tym samym produktem, którego używamy do kąpieli. Do mycia włosów nieco starszych dzieci wybierajmy szampony, o bardzo delikatnym działaniu i prostym składzie. I to właśnie skład będzie tu kluczowy. W drogeriach i aptekach znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do włosów dzieci, ale ich składy nie zawsze pokrywają się z tym, co obiecuje producent.

Jaki skład powinien mieć szampon dla dzieci?

Przede wszystkim prosty. Powinny znaleźć się w nim substancje nawilżające i natłuszczające, które będą bezpieczne dla włosów i skóry głowy maluchów. Zdecydowanie należy unikać produktów zawierających SLS, SLES, parabeny, PEGi, alkohole, mydło i silne substancje zapachowe. Mogą się w nich za to znaleźć: kwasy tłuszczowe (oznaczone jako ACID), ich pochodne (oznaczone jako GLUCOSIDE), delikatne aminokwasy, jak betaina (BETAINE), pantenol (PANTHENOL), gliceryna (GLYCERIN), naturalne oleje, masła i ekstrakty z roślin (oznaczone jako OIL, BUTTER i FLOWER/SEED EXTRACT).

Czy nakładać na włosy dziecka odżywkę?

Nie jest to zabronione, ale też przeważnie nie jest konieczne. Kierujmy się zasadą, że im później tym lepiej, raczej nie wprowadzajmy odżywki do pielęgnacji włosów dzieci przed ósmym rokiem życia. Jeśli się jednak na to zdecydujemy wybierajmy delikatne kosmetyki o prostym składzie, nakładajmy odżywkę na samą długość włosów, nigdy na skórę głowy i obserwujmy co się z nimi po takim zabiegu dzieje. Warto jednak tradycyjną odżywkę zastąpić naturalnymi produktami, jak żel z siemienia lnianego, żel aloesowy, czy kilka kropel olejku na same końce.

Co może być powodem plączących się, trudnych do rozczesania włosów?

Takich czynników może być wiele, warto, na pewno, zwrócić uwagę na to w jaki sposób myjemy i suszymy włosy dzieci. Oprócz dobrania odpowiednich kosmetyków,bardzo ważna jest też technika mycia. Włosów nie powinno się pocierać i szorować, a tylko wykonywać delikatne, koliste ruchy opuszkami palców. Z mycia włosów na długości można zrezygnować, jeśli nie ma takiej potrzeby, spływająca piana też ma właściwości myjące, a unikniemy w ten sposób urazów mechanicznych. Mokre włosy odciskamy w ręcznik, a jeszcze lepiej- bawełnianą koszulkę, możemy zawinąć je w turban, ale tylko na dwie- trzy minuty; przeczesujemy palcami i suszymy lekko ciepłym powietrzem suszarki. Mokrych włosów nie związujemy, nie czeszemy i nie kładziemy się z nimi spać.

Pamiętajmy, żeby rozczesywać włosy dziecka przed myciem i przed pójściem spać. Rozczesujemy zawsze od dołu, powoli przechodząc coraz wyżej- w ten sposób unikniemy ciągnięcia. Wybierajmy szczotki bez “główek” na ząbkach, mogą one zaczepiać i ciągnąć pojedyncze włosy.

Jak często myć włosy dzieciom?

Im mniejsze dziecko, tym rzadziej. U kilkumiesięcznych maluchów mycie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Mitem jest, że częste mycie niszczy włosy i wpływa na ich kondycję, ale nieprawidłowa pielęgnacja może spowodować nawet zatrzymanie wzrostu mieszków włosowych. Skóra niemowlęcia cały czas wytwarza bariery ochronne i warstwę lipidową, dlatego w tym okresie unikajmy zbyt częstego mycia głowy. U starszych dzieci należy myć włosy tak często, jak tego potrzebują, nie dopuszczajmy, żeby dzieci chodziły z przetłuszczoną i zabrudzoną skórą głowy, bo to prowadzi do podrażnień.

Czy mogę sama obciąć dziecku włosy w domu?

Zawsze będę zachęcać do skorzystania z usługi strzyżenia w salonie, szczególnie takim, przystosowanym do potrzeb dzieci. Doświadczony fryzjer nie tylko dobierze odpowiedni kształt fryzury, ale ma też pewne, zdecydowane ruchy, i - przede wszystkim- odpowiedni sprzęt. Jeśli koniecznie chcesz obciąć włosy dziecka w domu- zaopatrz się w profesjonalne fryzjerskie nożyczki (poszukaj w sklepach fryzjerskich, ceny zaczynają się od 50zł) i używaj ich tylko do cięcia włosów.

Agnieszka Anisienia

Comentários


bottom of page