top of page

MOC SŁÓW W WYCHOWANIU


Jakie zdania mają wpływ na rozwój emocjonalny dziecka?


Wpływ Komunikacji rodzic-dziecko na psychikę najmłodszych. Badania w obszarze psychologii rozwoju wskazują, że niektóre sformułowania mogą znacząco wpływać na rozwój emocjonalny dzieci.


Gdy rodzic mówi do dziecka: „Dzieci nie mają prawa do głosu," może nie zdawać sobie sprawy z potencjalnego negatywnego wpływu takich słów. Jednak badania sugerują, że tego typu odpowiedzi mogą zamykać przestrzeń na aktywny udział dziecka w dialogu, wpływając negatywnie na jego zdolność do wyrażania myśli i uczuć.


W kontekście kształtowania zdrowego poczucia własnej wartości, ważne jest również spojrzenie na frazy typu "Nie masz żadnych zainteresowań?" Badania wskazują, że deprecjonujące komunikaty tego typu mogą wpływać na rozwój niskiego poczucia własnej wartości u dziecka, co z kolei może mieć długoterminowe konsekwencje dla jego zdrowia psychicznego.


Sformułowania takie jak "Dzieci mają mniejsze prawa niż dorośli" czy "Twoje zdanie się nie liczy" mogą uwięzić dziecko w hierarchii rodzinnej, pozostawiając mu niewielką przestrzeń na wyrażanie własnych opinii i uczuć. Badania nad psychologią rozwoju osobowości podkreślają, że takie sformułowania mogą wpływać na rozwój zdolności dziecka do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji.


Ważne jest również spojrzenie na długofalowe konsekwencje takich słów dla rozwoju emocjonalnego. Badania sugerują, że dzieci, które regularnie słyszą deprecjonujące frazy, mogą mieć trudności w wyrażaniu swoich uczuć, budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości oraz nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji z innymi.


Zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu, w którym omówimy, jak unikać negatywnego wpływu sformułowań na dziecko oraz jakie strategie rodzice mogą zastosować, aby wspierać zdrowy rozwój emocjonalny swoich pociech.Kasia WysockaTreści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comments


bottom of page