top of page

JAK NAUCZYĆ DZIECKO PRZEPRASZAĆ?

Nauka przepraszania: Jak nauczyć dziecko szacunku i empatiiPrzepraszanie to ważny element budowania zdrowych relacji międzyludzkich. Wychowanie dziecka w umiejętności przepraszania ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego i społecznego. W tym artykule przyjrzymy się naukowym aspektom procesu nauczania dzieci, jak przepraszać, oraz jakie znaczenie ma przepraszanie w życiu dziecka i jego otoczenia.


I. Dlaczego warto uczyć dzieci przepraszania?

Przepraszanie jest fundamentalną umiejętnością społeczną, która przyczynia się do budowania pozytywnych relacji międzyludzkich. Dziecko, które nie nauczy się przepraszać, może mieć trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych kontaktów z rówieśnikami oraz dorosłymi. Poniżej przedstawiamy kilka naukowych dowodów na korzyści płynące z nauki przepraszania:

 • Rozwój empatii: Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili badania, które wykazały, że dzieci, które regularnie przepraszają i przyjmują przeprosiny od innych, rozwijają wyższy poziom empatii. Emocjonalna inteligencja i zdolność do rozumienia uczuć innych ludzi są kluczowymi elementami budowania zdrowych relacji.

 • Budowanie zaufania: Przepraszanie pomaga budować zaufanie w relacjach. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim wynika, że osoby, które potrafią przepraszać i wyrażać skruchę, są bardziej uważane za wiarygodne i wartościowe w kontekście społecznym.

 • Rozwiązywanie konfliktów: Umiejętność przepraszania pomaga dzieciom rozwiązywać konflikty i unikać agresji. Badania opublikowane w "Child Development" pokazują, że dzieci, które potrafią skutecznie przepraszać, mają mniej problemów z agresją i konfliktami z rówieśnikami.


II. Jak nauczyć dziecko przepraszania?

Nauczanie dziecka, jak przepraszać, wymaga cierpliwości, empatii i konsekwencji. Oto kilka kroków, które rodzice i opiekunowie mogą podjąć, aby pomóc dziecku rozwijać tę ważną umiejętność:

 • Bądź przykładem: Dzieci uczą się przede wszystkim poprzez obserwację. Dlatego ważne jest, aby samemu przepraszać, gdy popełnimy błąd. Pokazując, że przepraszanie jest normalną i akceptowalną reakcją na nasze własne błędy, uczymy dziecko przez własny przykład.

 • Rozmawiaj o uczuciach: Zachęć dziecko do wyrażania swoich uczuć. Pomóż mu zrozumieć, dlaczego przepraszanie jest ważne, opowiadając o konsekwencjach swoich działań na uczucia innych ludzi.

 • Ćwiczenie empatii: Zadawaj pytania, które pomogą dziecku zrozumieć, jakie mogą być uczucia innych osób w sytuacji, którą spowodowało. Pytania typu: "Jak myślisz, czuje się Twoja siostra, gdy wyrwiesz jej zabawkę?" pomogą dziecku zrozumieć perspektywę innych.

 • Naucz zwrotów grzecznościowych: Naucz dziecko, jak wyrażać przeprosiny w jasny i uczciwy sposób. Pomóż mu znaleźć słowa, które najlepiej oddadzą jego skruchę i chęć naprawienia sytuacji.


III. Znaczenie przeprosin

Przepraszanie to więcej niż tylko słowa. To wyraz szacunku, empatii i gotowości do naprawy błędów. Kiedy dziecko przeprasza, uczy się nie tylko rozumienia swoich działań, ale również tego, jak wpływają one na innych. To umiejętność, która przyczynia się do kształtowania dobrego charakteru i budowania zdrowych relacji przez całe życie.Ania Markiewicz
Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.
Źródła:

 • Eisenberg, N., & Morris, A. S. (2003). "Children's emotion-related regulation." In R. V. Kail (Ed.), "Advances in Child Development and Behavior" (Vol. 30, pp. 189-229).

 • McCullough, M. E., Rachal, K. C., Sandage, S. J., Worthington Jr, E. L., Brown, S. W., & Hight, T. L. (1998). "Interpersonal forgiving in close relationships: II. Theoretical elaboration and measurement." Journal of Personality and Social Psychology, 75(6), 1586-1603.

 • Struthers, C. W., Eaton, J., Santelli, A. G., Uchiyama, M., & Shirvani, N. (2008). "The effects of attributions of intent and apology on forgiveness: When saying sorry may not help the story." Journal of Experimental Social Psychology, 44(4), 983-992.

 • Paikoff, R. L., & Brooks-Gunn, J. (1991). "Do parent-child relationships change during puberty?" Psychological Bulletin, 110(1), 47-66.

 • Tisak, M. S., Tisak, J., & Goldstein, S. E. (2003). "Children's understanding of apologies." Journal of Genetic Psychology, 164(2), 165-182.

Comments


bottom of page