top of page

JAK MÓWIĆ, A NIE KRZYCZEĆ?


Wychowywanie dzieci to zadanie wymagające, pełne wyzwań i emocji. Czasami, gdy rodzicielska cierpliwość jest wystawiana na próbę, zdarza się, że chwytamy za ostatnią deskę ratunku – krzyk. Jednak krzyki i wysokie emocje nie przynoszą pozytywnych rezultatów w relacjach z dziećmi. Istnieją skuteczne strategie, które pozwalają radzić sobie z sytuacjami stresowymi bez sięgania po krzyk. Mówienie, zamiast krzyczenia, pozwala na budowanie zdrowej relacji z dzieckiem. W tym artykule omówimy kilka rad, jak skutecznie komunikować się z dzieckiem, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.


  • Znajdź spokojne słowo lub frazę: Gdy czujesz, że frustracja i złość rosną, a krzyk kiełkuje na ustach, zatrzymaj się na chwilę. Znajdź dla siebie spokojne słowo lub frazę, która Cię uspokaja. To może być "spokój", "powoli" czy "wdech-wydech". Gdy poczujesz, że emocje wracają do normy, zacznij mówić zamiast krzyczeć.

  • Daj sobie czas: Kiedy jesteś zdenerwowany/a, nie podejmuj rozmowy ze swoim dzieckiem od razu. Pozwól sobie na chwilę oddechu, aby uspokoić się i nabrać kontroli nad emocjami. Odsunięcie się od sytuacji na kilka minut pomoże Ci spojrzeć na nią bardziej obiektywnie i reagować z większą empatią.

  • Wyrażaj swoje uczucia: Gdy jesteś zirytowany/a zachowaniem dziecka, skup się na wyrażeniu swoich uczuć. Powiedz mu, że jesteś zmartwiony/a, zaniepokojony/a lub zły/a, ale zrób to w spokojny sposób. Opowiedz, jakie zachowanie Cię dotknęło i jak możecie wspólnie znaleźć rozwiązanie.

  • Słuchaj uważnie: W trudnych sytuacjach z dzieckiem, ważne jest, aby aktywnie słuchać tego, co ma do powiedzenia. Zrozumienie jego perspektywy i potrzeb pomoże Ci znaleźć lepsze rozwiązania i uniknąć konfliktów.

  • Mów zamiast krzyczeć: Kiedy nadejdzie moment komunikacji, staraj się mówić zamiast krzyczeć. Wyrażaj swoje oczekiwania i granice jasno i spokojnie. Skup się na konstruktywnej rozmowie i wspólnym rozwiązywaniu problemów.

  • Ucz się technik relaksacyjnych: Poznawanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, może pomóc w utrzymaniu spokoju w trudnych sytuacjach. Zastosowanie tych technik pozwoli Ci zachować opanowanie i zrozumienie w kontaktach z dzieckiem.

  • Angażuj się w aktywności wspólnie: Spędzanie czasu z dzieckiem w sposób aktywny, np. podczas zabawy, spacerów czy gry w planszówki, wzmacnia więź i pozytywne relacje. Wspólne aktywności budują zaufanie i ułatwiają komunikację.

  • Szanuj swoje uczucia i dziecka: Pamiętaj, że Twoje emocje i uczucia są równie ważne jak Twojego dziecka. Szanuj zarówno swoje, jak i jego uczucia, nawet jeśli różnią się od siebie. Otwarcie rozmawiajcie o waszych emocjach i uczuciach, aby wzmacniać więź.


Mówienie zamiast krzyczenia to nie tylko skuteczna strategia wychowawcza, ale również sposób budowania zdrowej relacji z dzieckiem. Wyrażanie swoich emocji i potrzeb w spokojny sposób pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu porozumienia. Szanowanie uczuć dziecka i aktywne słuchanie jego perspektywy pozwala na wzajemne zrozumienie i lepsze relacje. Pamiętajmy, że jako rodzice pełnimy ważną rolę w rozwoju naszych dzieci, a pozytywna komunikacja jest kluczem do ich zdrowego rozwoju emocjonalnego i społecznego.


Ania Markiewicz


Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page