top of page

JAK 11-LETNI ANTOŚ TRAFIŁ NA ODWYK?


W dzisiejszych czasach technologia stanowi nieodłączną część życia każdego dziecka. Smartfony, laptopy i tablety są wszechobecne, oferując dzieciom dostęp do nieskończonej ilości informacji i rozrywki. Jednakże, jak pokazuje historia Antka, jedenastoletniego chłopca, te elektroniczne urządzenia mogą również stwarzać poważne zagrożenia, szczególnie jeśli nie są kontrolowane przez rodziców.


Historia Antka rozpoczęła się już w bardzo młodym wieku. Już jako dwuletni maluch, Antek miał dostęp do tabletu. Dla wielu rodziców może to wydawać się zwyczajnym zjawiskiem, szczególnie w obliczu nieustannego rozwoju technologii. Jednakże, jak się okazało, ten niewinny prezent stał się początkiem długotrwałego problemu.


Antek początkowo używał swojego tabletu do zabawy, nauki i oglądania filmików. To wydawało się normalne i nie budziło większych obaw jego rodziców, Kasi i Wojtka. Jednakże, w wieku dziesięciu lat, Antek zaczął wykazywać coraz większe zainteresowanie elektronicznymi grami i filmikami na YouTube. Z myślą o jego bezpieczeństwie, rodzice zaczęli ograniczać czas spędzany przed ekranem, ale to okazało się trudniejsze niż myśleli.


Antek zaczął się wycofywać z rzeczywistości. Coraz trudniej było go zainteresować innymi aktywnościami, jak chociażby czytanie czy zabawa na świeżym powietrzu. Jego zachowanie stawało się coraz bardziej niekontrolowane, a rodzice zaczęli zauważać, że miewa wybuchy gniewu i agresywne zachowania. To były pierwsze sygnały alarmowe, które skłoniły ich do konsultacji z psychologiem.


Psycholog, który zajmował się Antkiem, dostrzegł, że jego uzależnienie od elektronicznych urządzeń staje się coraz bardziej poważne. Dziecko wykazywało cechy uzależnienia, takie jak utrata kontroli nad czasem spędzonym online, odmowa uczestnictwa w innych aktywnościach i wyraźna irytacja, gdy próbowano mu odebrać urządzenie. Było to trudne dla Antka i jego rodziców, którzy nie do końca zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie uzależnienie od Internetu.


Psycholog zdecydował się na rozpoczęcie terapii Antka, jednak to było dopiero początkiem ich trudnej drogi. Terapia miała na celu pomóc chłopcu zrozumieć, dlaczego jego uzależnienie jest problemem i jakie są negatywne konsekwencje jego zachowań. Jednakże, aby osiągnąć sukces, rodzice musieli również podjąć odpowiednie kroki w kierunku kontroli czasu spędzanego przed ekranem.


Niestety, w przypadku Antka terapia okazała się niewystarczająca, a jego uzależnienie od elektronicznych urządzeń pogłębiało się. W wieku jedenastu lat trafił do szpitala psychiatrycznego na zamknięte leczenie. To było ostateczne rozwiązanie, ale konieczne, aby zapewnić Antkowi odpowiednią pomoc.

Obecnie, Antek przebywa w szpitalu psychiatrycznym, gdzie otrzymuje specjalistyczną opiekę i wsparcie. Jednakże jego przyszłość wciąż jest niepewna, ponieważ uzależnienie od komputera może pozostawić trwałe skutki. Nie tylko spowolnić rozwój społeczny i emocjonalny, ale także utrudnić przyszłe zatrudnienie.


Historia Antka jest ostrzeżeniem dla wszystkich rodziców, że uzależnienie od technologii może dotknąć każdego dziecka, niezależnie od wieku czy płci. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli czujni i kontrolowali czas spędzany przez dzieci przed ekranem. Odpowiedzialne korzystanie z technologii oraz edukacja na temat zagrożeń związanych z uzależnieniem od Internetu to klucz do zachowania zdrowego rozwoju i dobrego samopoczucia naszych dzieci.


Ania Markiewicz
Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comments


bottom of page