top of page

DLACZEGO DZIECI NALEŻY NAUCZYĆ PROSZENIA O POMOC?Kiedy spotykamy się z problemem, naszą pierwszą reakcją często jest to, że chcemy go rozwiązać sami. Myślimy, że prośba o wsparcie to oznaka słabości, nieradzenia sobie.

Nauka proszenia o pomoc jest procesem, który należy rozpocząć już w dzieciństwie. Dziecko powinno wiedzieć, że kiedy spotka się z trudnością, jedną z możliwości jest poproszenie o wsparcie. Z kolei my, jako rodzice, powinniśmy przypominać naszej pociesze o tym, że są sytuacje, w których warto ubiegać się o wsparcie innych ludzi.

Kiedy dzieci uczą się prosić o pomoc, rozwijają swoją umiejętność radzenia sobie z trudnościami. Bardzo ważne jest, aby dzieci wiedziały, że otrzymanie pomocy nie oznacza, że są słabe, ale wręcz przeciwnie, że potrafią radzić sobie w trudnej sytuacji. Kiedy mogą liczyć na wsparcie innych, czują się bezpieczniejsze i pewniejsze.

Ponadto, nauka prośby o pomoc uczy dzieci, że nie są sami w trudnych sytuacjach i że nie muszą stawiać czoła swoim problemom w izolacji. Pomoc od innych ludzi pozwala im na zbudowanie zaufania do innych.

Prośba o pomoc pozwala również na rozwijanie umiejętności społecznych. Dzieci muszą nauczyć się, jak wyrażać swoje potrzeby czy opinie, aby uzyskać wsparcie innych. Jeśli dziecko nie potrafi wypowiadać swoich emocji, może mieć problemy z radzeniem sobie z nimi na dłuższą metę.

Jeśli nauka prośby o pomoc nie zostanie włączona do procesu wychowania, w trudnych sytuacjach dziecko może odczuwać frustrację, złość oraz smutek i zniechęcić się do pokonywania problemów.

Nauka tych umiejętności jest niezwykle ważna i powinna być stałym elementem edukacji. Wszyscy powinniśmy doskonalić umiejętność proszenia o pomoc i udzielania jej innym. Tylko wtedy nasze dzieci będą w stanie radzić sobie z trudnościami ze spokojem i pewnością siebie.

Ania Markiewicz


Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

ความคิดเห็น


bottom of page