top of page

DIETA KETO U DZIECKA?

Dieta ketogeniczna u dzieci: Zalety, ryzyka i wytyczne:Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to specyficzny plan żywieniowy, który skupia się na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Chociaż dieta ta była początkowo stosowana w leczeniu padaczki u dorosłych, jej rola w leczeniu dzieci z padaczką oraz w innych zastosowaniach zdrowotnych stała się tematem intensywnych badań naukowych. W tym artykule omówimy zalety, ryzyka i wytyczne dotyczące stosowania diety ketogenicznej u dzieci na podstawie publikacji naukowych.


Korzyści dla dzieci z padaczką

Dieta ketogeniczna jest często stosowana jako terapia skoncentrowana na leczeniu padaczki u dzieci, zwłaszcza u tych, u których standardowe leki przeciwpadaczkowe okazują się nieskuteczne. Badania naukowe potwierdzają, że dieta keto może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości ataków padaczkowych u dzieci. Przykładowo, badanie opublikowane w czasopiśmie "Epilepsia" wykazało, że 53% dzieci z padaczką leczonych dietą ketogeniczną miało co najmniej 50% zmniejszenie liczby napadów, a 9% było całkowicie wolnych od napadów.


Kontrola masy ciała i cukru we krwi

Dieta ketogeniczna może być również skutecznym narzędziem w kontrolowaniu masy ciała i poziomu cukru we krwi u dzieci. Badania sugerują, że dieta ta może pomóc w redukcji masy ciała i poprawie wrażliwości na insulinę. Dzieci z otyłością lub ryzykiem cukrzycy typu 2 mogą czerpać korzyści z ograniczenia spożycia węglowodanów i zwiększenia tłuszczów w diecie.


Redukcja napadów migreny

Migrena jest kolejnym schorzeniem, które może być złagodzone dzięki diecie ketogenicznej. Badania naukowe sugerują, że dieta ta może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i intensywności migren u dzieci. Mechanizm, którym dieta keto działa na migreny, nie jest jeszcze w pełni zrozumiany, ale wyniki badań są obiecujące.


Potencjalne ryzyka i skutki uboczne

Mimo wielu korzyści, dieta ketogeniczna nie jest pozbawiona ryzyka i skutków ubocznych, zwłaszcza u dzieci. Najważniejsze obawy obejmują:

 • Niedobór składników odżywczych: Dieta keto może prowadzić do niedoboru niektórych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały. Dlatego konieczne jest monitorowanie i suplementacja, by zapewnić dzieciom pełnowartościową dietę.

 • Zwiększone ryzyko kamieni nerkowych: Zwiększone spożycie tłuszczów może zwiększyć ryzyko kamieni nerkowych u niektórych dzieci.

 • Potencjalne problemy z rosnącym organizmem: Istnieją obawy, że dieta ketogeniczna może wpływać na wzrost u dzieci, chociaż badania w tej kwestii są nadal kontrowersyjne.


Wytyczne dotyczące stosowania diety keto u dzieci

Stosowanie diety ketogenicznej u dzieci powinno być monitorowane i nadzorowane przez lekarza specjalistę, a rodzice powinni być świadomi potencjalnych korzyści i ryzyk. Oto kilka ogólnych wytycznych:

 • Współpraca z lekarzem: Dieta ketogeniczna u dzieci powinna być wprowadzana pod nadzorem lekarza lub dietetyka, który pomoże dostosować jadłospis do indywidualnych potrzeb dziecka.

 • Regularne badania krwi: Monitorowanie poziomu ketonów i innych wskaźników zdrowia jest kluczowe.

 • Suplementacja: W niektórych przypadkach może być konieczna suplementacja składników odżywczych.


Dieta ketogeniczna może być skuteczną terapią dla niektórych dzieci z padaczką, otyłością lub migrenami. Jednak jej stosowanie u dzieci wymaga ostrożności, nadzoru lekarskiego i odpowiedniego dostosowania diety, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Badania naukowe nadal trwają, aby lepiej zrozumieć długoterminowe efekty diety keto u dzieci. W każdym przypadku decyzję o zastosowaniu tej diety powinny podejmować rodzice we współpracy z lekarzem specjalistą.


Źródła:

 • Łoś-Rycharska, E., Świderska, M., Chalimoniuk, M., et al. (2019). Dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki u dzieci – doświadczenia własne. Przegląd Gastroenterologiczny, 14(1), 40-45. T

 • Kacperska, D., Jóźwiak, S., & Kałużna-Czaplińska, J. (2013). Dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki u dzieci: aktualne spojrzenie na temat mechanizmów działania i skuteczności. Pediatria Polska, 88(6), 536-540.

 • Kawalec, P., Stelmasiak, Z., & Król, P. (2019). Dieta ketogeniczna w leczeniu farmakoresystentnych napadów padaczkowych u dzieci. Neurologia Dziecięca, 28(56), 53-60.

 • Czerwonogrodzka-Senczyna, A., & Cholewa, M. (2017). Dieta ketogeniczna w leczeniu farmakoresystentnej epilepsji u dzieci – obserwacje własne. Neurologia Dziecięca, 26(53), 57-65.

 • Dudek, H., Skowronek-Bała, B., Sienkiewicz, W., et al. (2008). Dieta ketogeniczna w leczeniu napadów padaczkowych u dzieci – doświadczenia własne. Polski Merkuriusz Lekarski, 24(144), 124-127.Karina ZalewskaTreści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Kommentare


bottom of page