top of page

DEPRESJA U MAŁYCH DZIECIDepresja to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, które może dotknąć ludzi w każdym wieku, w tym również dzieci. Niestety, często nie jest ona diagnozowana prawidłowo

co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i emocjonalnych u dzieci. Warto zrozumieć, że dzieci także mogą cierpieć na depresję, i istnieją sposoby, aby ją rozpoznać oraz pomóc dziecku w jej przezwyciężeniu.


Depresja u dzieci – czy to możliwe?

Mimo że depresja kojarzona jest przede wszystkim z dorosłymi, to jednak dzieci również mogą ją przeżywać. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie około 3% dzieci i 8% nastolatków cierpi na depresję. To nie tylko problem dorosłych, ale także istotny problem zdrowotny w populacji młodszej.


Depresja może pojawić się u dzieci w różnym wieku, włączając w to dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak najczęściej diagnozuje się ją u starszych dzieci i nastolatków. Oto przybliżone zakresy wiekowe, w których depresja może występować u dzieci:

 1. Depresja u przedszkolaków (w wieku od 3 do 6 lat): Chociaż diagnoza depresji u przedszkolaków jest rzadka i trudna ze względu na ograniczoną zdolność do wyrażania uczuć, niektóre dzieci mogą wykazywać wcześnie oznaki depresji, takie jak nadmierne płaczliwości, utrata apetytu lub zmiany w zachowaniu.

 2. Depresja u dzieci w wieku szkolnym (w wieku od 6 do 12 lat): W tym okresie dzieci mogą wyraźniej komunikować swoje uczucia i myśli. Depresja może przejawiać się w postaci smutku, utraty zainteresowań, trudności w nauce, wycofywania się z towarzystwa rówieśników czy nadmiernego złości.

 3. Depresja u nastolatków (w wieku od 13 do 18 lat): To jest grupa wiekowa, w której depresja jest diagnozowana najczęściej. Nastolatki mogą wykazywać typowe objawy depresji, takie jak smutek, uczucie beznadziejności, problemy ze snem, zmiany w apetycie, spadek energii i chęci do działania, a także myśli samobójcze.


Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Rozpoznanie depresji u dziecka może być trudniejsze niż u dorosłego, ponieważ dzieci nie zawsze potrafią wyrazić swoje uczucia i myśli w sposób jasny i zrozumiały. Jednak istnieją pewne znaki, na które rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę:

 1. Zmiany w nastroju: Dziecko może wydawać się smutne, zirytowane, nadpobudliwe lub wycofane. Zmiany te mogą być widoczne w domu lub w szkole.

 2. Zmiany w apetycie: Nagła zmiana w jedzeniu, zarówno nadmierny apetyt, jak i utrata apetytu, może być oznaką depresji u dziecka.

 3. Problemy ze snem: Dzieci z depresją mogą mieć trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, co prowadzi do chronicznego zmęczenia.

 4. Spadek aktywności: Dziecko może stracić zainteresowanie swoimi ulubionymi zajęciami lub hobby, a także może unikać towarzystwa rówieśników.

 5. Niska samoocena: Dziecko może wyrażać negatywne przekonania o sobie, mówiąc na przykład, że jest bezużyteczne, że nikt go nie lubi lub że nic mu się nie udaje.

 6. Izolacja społeczna: Dzieci z depresją mogą unikać kontaktu z rówieśnikami, wycofywać się z życia społecznego i tracić zainteresowanie relacjami interpersonalnymi.

 7. Myśli samobójcze: To jest sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji. Jeśli dziecko wyraża myśli samobójcze lub próbuje się skrzywdzić, należy jak najszybciej skonsultować się z profesjonalistą.

Jak pomóc dziecku z depresją?

Jeśli masz podejrzenia, że twoje dziecko może cierpieć na depresję, istnieją kroki, które można podjąć, aby mu pomóc:

 1. Rozmawiaj: Zachęcaj dziecko do otwartej rozmowy o swoich uczuciach. Daj mu poczucie, że jesteś dostępny, aby wysłuchać i wesprzeć.

 2. Szukaj pomocy specjalisty: Skonsultuj się z lekarzem lub psychoterapeutą specjalizującym się w pracy z dziećmi. Terapia psychoedukacyjna i terapia poznawczo-behawioralna mogą być skutecznymi metodami leczenia depresji u dzieci.

 3. Stwórz stabilne środowisko: Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Staraj się utrzymywać stały rytm dnia i zapewniać dziecku wsparcie emocjonalne.

 4. Wspieraj zdrowy styl życia: Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej, zdrowej diety i regularnego snu, co może pomóc w poprawie samopoczucia.

 5. Unikaj osądzania: Nie win swojego dziecka za jego stan emocjonalny. Depresja to choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy i zrozumienia.

 6. Bądź cierpliwy: Leczenie depresji u dziecka może być procesem długotrwałym. Ważne jest, aby być cierpliwym i wytrwałym w udzielaniu wsparcia.

Depresja u dziecka to poważne zaburzenie, które wymaga odpowiedniej uwagi i leczenia. Rozpoznanie jej może być trudne, ale zrozumienie objawów i podjęcie kroków w celu uzyskania pomocy może znacząco poprawić jakość życia dziecka. Wspierając swoje dziecko w trudnych chwilach, możemy pomóc mu pokonać depresję i wrócić do zdrowego i szczęśliwego życia.


Jeśli martwi Cię zmiana w zachowaniu Twojego dziecka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.


Ania Markiewicz
Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comments


bottom of page