top of page

CIUCIUBABKA ZA SMOGIEM

Przez wiele miesięcy w roku mamy w Polsce problem ze smogiem. Teraz zmagamy się z koronawirusem. Niestety zabawa na świeżym powietrzu w tym wypadku niesie ze sobą zdecydowanie więcej zagrożeń niż korzyści. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że dla dzieci, najlepsze są zabawy pod gołym niebem. Co jednak zrobić, żeby nasze pociechy mogły zdrowo spędzać czas, kiedy wyjście na powietrze jest odradzane przez lekarzy?


Nowa piramida żywieniowa jako jeden z najistotniejszych elementów gwarantujących zdrowie dzieci w wieku 4-18 lat wskazała na aktywność fizyczną. Im wcześniej wdrożymy ruch jako prawidłowy nawyk u najmłodszych tym lepiej. Najefektywniejsze jest pokazywanie dziecku na własnym przykładzie. Jeśli mama lub tata sami wiodą sportowy tryb życia, łatwiej będzie im nauczyć tego własne maluchy.W ostatnich latach w niepokojącym tempie rośnie problem otyłości u dzieci, Wpływ na to ma nieprawidłowa dieta , ale również siedzący tryb spędzania czasu. Międzynarodowe badania jednoznacznie pokazują, problem z hipoaktywnością u dzieci, czyli zbyt niskim poziomem aktywności fizycznej w stosunku do potrzeb.


Według Światowej Organizacji Zdrowia, dziecko w wieku 5-17 lat potrzebuje minimum 60 minut zróżnicowanego wysiłku codziennie a 5 razy w tygodniu półgodzinny intensywny wysiłek. W przypadku młodszych dzieci, WHO zaleca około 15 minut takiego wysiłku 3 razy w tygodniu. Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat nauczyć dziecko, jak istotny jest ruch i sport, natomiast treningi powinny być dopasowane do ich potrzeb i umiejętności.

W tej chwili każda zapracowana mama może sobie pozwolić na codzienny trening nie wychodząc z domu dzięki dużej popularności programów dostępnych w sieci lub na płytach. Od teraz, również dzieci mają możliwość trenowania w domu z filmami nagranymi pod czujnym okiem dziecięcych fizjoterapeutów. Każdy film jest rzetelnie przygotowywany i analizowany przez wykwalifikowaną kadrę po to, aby dziecko było w czasie ich wykonywania bezpieczne i jednocześnie, żeby miało jak najwięcej korzyści. Ćwiczenia nie mogą obciążać układu kostno-stawowego, a przy tym powinny rozwijać wszystkie cechy motoryczne a ich ogólnorozwojowy charakter jest idealną bazą do uprawiania sportów bardziej wyczynowo w późniejszym wieku.


Treningi z LULITULISIAMI są dostosowane do wieku oraz możliwości maluchów. Zgodnie z zasadą , że każda forma nawet najmniejszej aktywności jest korzystna, rodzice powinni zachęcać dzieci do takiego właśnie spędzania czasu. Przed rozpoczęciem treningów dobrze jest, jak w przypadku każdej aktywności zarówno dzieci jak i dorosłych, najpierw skonsultować z lekarzem czy nie ma żadnych przeciwskazań dla intensywnego ruchu.

Anna Miszewska

2 Kommentare


Alicja_Koz9
Alicja_Koz9
19. März 2020

No jasne, że się da! I wcale nie trzeba wydawać fortuny na milion dodatkowych zajęć, bardzo dużo zależy od podejścia i chęci rodziców

Gefällt mir

Teraz przy kwarantannie jak znalazł.

Gefällt mir
bottom of page