top of page

BIAŁY SZUM CZYLI JAK USPOKOIĆ MALUCHA


Niektóre mamy chętnie korzystają z białego szumu, aby uśpić niespokojnego malucha. Czy to jest dobry pomysł?


Czym jest biały szum?

Zacznijmy od tego czym jest biały szum. Naukowo to przedstawiając to rodzaj szumu akustycznego o płaskim widmie, co oznacza, że jest równomierny w całym paśmie. Bardziej obrazowo, że nieistotne czy badamy dźwięk w zakresie 10-11 Hz czy 100-101 Hz, zawsze mamy taką samą moc. Oczywiście nie każdy dźwięk odkurzacza, czy jadącego pociągu spełnia to kryterium, dlatego posłużymy się tym określeniem bardziej umownie.


Rodzaje białego szumu?

Są różne rodzaje szumu, chociaż używa się zwykle nazwy biały szum do wszystkich dźwięków powtarzalnych i jednostajnych. Biały szum to dźwięk, który nie zmienia swojego natężenia i nie ulega żadnym innym zmianom. Umownie niektórzy przyjmują, że szum różowy przypomina płynącą wodę czy rzekę, szum brązowy wiatr, a niebieski dźwięk silnego deszczu.


Dlaczego biały szum pomaga?

Badania pokazują, że u dziecka usypianego przy dźwięku białego szumu tętno uspokaja się i normuje. Zauważono również korzystne działanie na zachowanie dzieci z problemami z koncentracją. Jedna z teorii głosi, że prawdopodobnie szum przypomina dźwięki z okresu płodowego. Niektórzy naukowcy uważają, że cisza nie jest stanem naturalnym dla malucha i dlatego dobrze reagują na szum. Biały szum może być również skuteczny dlatego, że wycisza wszystkie pozostałe dźwięki, dzięki czemu mózg może odpocząć zamiast skupiać się na wielu bodźcach.


Zasady stosowania białego szumu

  • Należy skonsultować się z lekarzem, przed rozpoczęciem przygody z suszarką i odkurzaczem jako sposobem usypiania maluszka.

  • Urządzenie emitujące dźwięk powinno się znajdować w odległości co najmniej 2,5 metra. Jego natężenie nie może przekraczać 50 hz, czyli musi być ciche. Zasada jego działania nie polega na głośności, ale jego jednostajności.

  • Nie należy stosować w trakcie aktywności dziecka, a jedynie wtedy, kiedy potrzebujemy uspokoić malucha.

  • Należy wyłączyć urządzenie w momencie, kiedy dziecko usnęło.

  • Nie wolno nadużywać tej metody do usypiania malucha. Można doprowadzić do sytuacji, w której dziecko nie może zasnąć w ciszy, lub przy innych dźwiękach.

  • Nie puszczać w ciągu dnia przy zabawie.

  • Metoda ta jest najbardziej skuteczna dla dzieci od urodzenia do 5 roku życia.Na co należy uważać?

Niektóre dźwięki mogą działać odwrotnie i zamiast wyciszać, pobudzają. Dodatkowo nie jest to metoda dobra dla każdego, dlatego obserwuj swoje dziecko i jeśli zauważysz, że dany dźwięk na niego nie działa, koniecznie z niego zrezygnuj. Są dzieci, które białego szumu nie tolerują, a nawet może być dla nich szkodliwy.Ania Markiewicz


Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

Comments


bottom of page