BIAŁY SZUM CZYLI JAK USPOKOIĆ MALUCHA


Niektóre mamy chętnie korzystają z białego szumu, aby uśpić niespokojnego malucha. Czy to jest dobry pomysł?


Czym jest biały szum?

Zacznijmy od tego czym jest biały szum. Naukowo to przedstawiając to rodzaj szumu akustycznego o płaskim widmie, co oznacza, że jest równomierny w całym paśmie. Bardziej obrazowo, że nieistotne czy badamy dźwięk w zakresie 10-11 Hz czy 100-101 Hz, zawsze mamy taką samą moc. Oczywiście nie każdy dźwięk odkurzacza, czy jadącego pociągu spełnia to kryterium, dlatego posłużymy się tym określeniem bardziej umownie.


Rodzaje białego szumu?

Są różne rodzaje szumu, chociaż używa się zwykle nazwy biały szum do wszystkich dźwięków powtarzalnych i jednostajnych. Biały szum to dźwięk, który nie zmienia swojego natężenia i nie ulega żadnym innym zmianom. Umownie niektórzy przyjmują, że szum różowy przypomina płynącą wodę czy rzekę, szum brązowy wiatr, a niebieski dźwięk silnego deszczu.


Dlaczego biały szum pomaga?

Badania pokazują, że u dziecka usypianego przy dźwięku białego szumu tętno uspokaja się i normuje. Zauważono również korzystne działanie na zachowanie dzieci z problemami z koncentracją. Jedna z teorii głosi, że prawdopodobnie szum przypomina dźwięki z okresu płodowego. Niektórzy naukowcy uważają, że cisza nie jest stanem naturalnym dla malucha i dlatego dobrze reagują na szum. Biały szum może być również skuteczny dlatego, że wycisza wszystkie pozostałe dźwięki, dzięki czemu mózg może odpocząć zamiast skupiać się na wielu bodźcach.


Zasady stosowania białego szumu

  • Należy skonsultować się z lekarzem, przed rozpoczęciem przygody z suszarką i odkurzaczem jako sposobem usypiania maluszka.