top of page

ATOPOWA SKÓRA U MALUCHA
Pielęgnacja skóry atopowej dziecka wymaga od nas dużo uwagi i delikatności. Jest bardzo wrażliwa na podrażnienia i silnie reaguje na alergeny. Kluczem jest pielęgnacja.

Przyczyną skóry atopowej uważa się, że są geny, natomiast objawy pojawiają się w kontakcie z alergenem. Nie ma leku, dlatego tak istotna jest profilaktyka. Nawet chwilowe odpuszczenie dedykowanej do takiej skóry pielęgnacji powoduje szybką i długotrwała reakcję.

Dlaczego tak się dzieje?

Skóra atopowa ma inną budowę niż skóra zdrowa. Posiada mniej lipidów i związków zatrzymujących wodę. Komórki są inaczej poukładane i niedojrzałe. To nie jest chwilowe i dlatego skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez cały czas. Niech Cię nie zwiodą kolorowe i pięknie pachnące kosmetyki dla dzieci, bo w przypadku atopowego zapalenia skóry reakcja będzie pewna i natychmiastowa, a powrót do komfortu długotrwały. Atopowe zapalenie skóry ma charakter wrodzony, przewlekły i nawracający w odróżnieniu do kontaktowego zapalenia skóry , które jest reakcją przejściową. Powstają one na skutek zetknięcia z alergenem, z którym osoba miała wcześniej kontakt. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny i źródła reakcji alergicznej i w miarę możliwości wyeliminowanie go z otoczenia dziecka.

Jak pielęgnować?

Ważne jest to, żeby woda którą myjesz dziecko nie była zbyt mocno chlorowana. Na rynku dostępne są filtry. Skóra atopowa mimo, że może mocno zareagować na wodę potrzebuje odpowiedniej higieny, nawet bardziej niż skóra zdrowa. Teorie o tym, żeby myć się rzadziej, bo skóra w kontakcie z wodą się wysusza, są niebezpieczne. Bezwzględnie należy codziennie oczyszczać ją ze wszelkich zabrudzeń i drobnoustrojów, które po przez nieprawidłowo wykształconą warstwę ochronną, mogą wniknąć głębiej i spowodować silny stan zapalny. Charakterystyczne dla skór atopowych jest przesuszenie i świąd, dlatego najważniejsze jest natłuszczanie. Najlepsze są emolienty, których składniki wnikają i tworzą warstwę ochronną, właśnie tę, której skórom atopowym brakuje. Dzięki temu skóra jest w stanie zatrzymać wodę. Często w składzie są również kwasy tłuszczowe oraz mocznik.

Kąpiel powinna być krótka w letniej wodzie. Wysoka temperatura nasila świąd. Do kąpieli można dodać podchlorek sodu i nadmanganian potasu, tylko o ile zaleci to lekarz. Po każdej kąpieli należy mocno natłuścić skórę najlepiej gdy skóra jest jeszcze delikatnie wilgotna. Kosmetyków nie wolno wcierać a jedynie delikatnie wklepywać tyle razy dziennie ile potrzeba.


Każdy kosmetyk powinien być skonsultowany przez lekarza, tak samo jak wdrożenie leczenia objawowego w postaci sterydów czy innych silnych leków. Niestety leczenie sterydami ma tylko chwilowe działanie i po ich odstawieniu zazwyczaj problem wraca, dlatego należy się skupić na prawidłowej pielęgnacji i znalezieniu przyczyny a nie tylko na objawach.

Na co należy zwrócić uwagę?

Skóra atopowa oprócz reakcji na alergeny, źle też znosi ciepło i suche powietrze. Mocno drażniąco działa też pot. Nie przegrzewaj dziecka i dbaj o prawidłowe nawilżenie powietrza w domu. Należy je stale utrzymywać na poziomie ok 45%-55%. Warto też zadbać o dobre powietrze za pomocą oczyszczacza powietrza, który poradzi sobie z zanieczyszczeniami i alergenami. W razie zaostrzonego stanu zapalnego ulgę przynoszą chłodne kompresy. Pielęgnacja wodą termalną też pomaga uporać się z przesuszeniem i świądem. Ubieraj dziecko w przewiewne i luźne ubrania, najlepiej z naturalnych materiałów takich jak len i bawełna. Unikaj kolorowych barwionych ubrań. Sztuczne barwniki również mogą nasilić objawy. Zrezygnuj z chemii gospodarczej i przestaw się na ekologiczne środki czystości. Do prania używaj delikatne płyny dla alergików.

Ania Markiewicz


Treści z naszego serwisu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Przed zastosowaniem się do porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z korzystania z informacji zawartych w serwisie.

bottom of page