top of page

A to PEH!

PEH

P- PROTEINY

E- EMOLIENTY

H- HUMEKTANTY


… czyli skladniki, dzieki ktorym odżywimy, nawilżymy lub zregenerujemy nasze włosy i naszych dzieci. Mimo, że te trzy pojęcia często stosowane są wymiennie, każde z nich oznacza zupełnie inny proces.


PROTEINY = REGENERACJA

Proteiny to białka, które zbudowane są z aminokwasów. Uzupełniają strukturę włosów, usztywniają, nie obciążają, Jednocześnie to właśnie one sprawiają zazwyczaj najwięcej problemów. Wynika to z tego, że bardzo łatwo przesadzić z ich ilością w pielęgnacji- co prowadzi do “przeproteinowania” włosów. Najbardziej znane proteiny to keratyna, jedwab, proteiny pszeniczne, czy mleczne.

EMOLIENTY = ODŻYWIANIE

Emolienty odpowiadają za natłuszczenie włosów. Ograniczają wchłanianie wody z powietrza, dzięki czemu włosy mniej się puszą. Zwiększają elastyczność włosów i mogą prowadzić do zmniejszenia ich porowatości. Włosy odżywiamy przy pomocy olei i alkoholi tłuszczowych.

HUMEKTANTY = NAWILŻANIE

Włosy nawilżamy przy pomocy substancji o działaniu higroskopijnym, czyli wiążących wodę i zatrzymujących wilgoć wewnątrz włosa. Substancje te nazywamy humektantami i są to np: aloes, gliceryna, miód, kwas hialuronowy, len. Rodzaj humektantów dostosowujemy do grubości włosów.


Agnieszka Anisienia

bottom of page