top of page

KILKA FAKTÓW O LANIU WODY.

Dzisiaj jest dzień z wodą w roli głównej. To jest dobry moment, żeby przypomnieć o kilku ważnych kwestiach z nią związanych.


Wody w Polsce mamy za mało. Co to dokładnie oznacza?


Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska ma najmniejsze zasoby. Często porównuje się jej możłiwości do tego, czym dysponuje Egipt. Dlaczego tak jest? Pustynny kraj w klimacie bardzo ciepłym i suchym oraz nasza bujna i zielona Polska? Nie bardzo to się mieści w głowie. Ot, takie tam ekologiczne gadanie. No bo faktycznie jest tak, że kraje sąsiednie, w tym samym klimacie co my, mają jej nawet 4 razy więcej w przeliczeniu na mieszkańca. Jest naprawdę źle. Musimy się przygotować na braki wody pitnej w najbliższym czasie.


Dlaczego?


Nie jest to, na całe szczęście, kwestia tego, że nie zakręcasz wody przy myciu zębów a zamiast szybkiego prysznica wolisz wylegiwać się w wannie. Na tle innych krajów europejskich tylko w Rumunii jest mniejsze zużycie wody na jednego mieszkańca. Polska naturalnie dysponuje małymi zasobami, a do tego dochodzi nieprawidłowa, wieloletnia polityka melioracyjna i złe gospodarowanie wodą, szczególnie w skali przemysłowej. Brakuje też działań w związku z tym, że od połowy lat 90 mamy w Polsce permanentną suszę letnią, bezśnieżne zimy oraz suche jesienie, natomiast wzrost średniej temperatury powoduje intensywne parowanie. Polska polityka energetyczna oparta na węglu rownież zaburza gospodarkę wodną, po przez sam fakt jego wydobycia.


Dlaczego w takim razie, skoro to od nas nie zależy, powinniśmy tę wodę oszczędzać?


My mamy wpływ na tak zwane zużycie komercyjne i to faktycznie w niewielkim stopniu, ale nasza postawa jest istotna na poziomie edukacyjnym. Im lepiej będziemy wyedukowani i wyczuleni na problem wody, tym jest większa szansa, że w końcu ktoś się tym problemem zajmie. Dzieci natomiast powinny od dziecka być uczone prawidłowych nawyków.


Naucz dziecko , że:

- woda jest ważna, nie ma jej nieskończenie dużo i dlatego należy ją oszczędzać

- picie wody jest bardzo ważne dla zdrowia

- staraj się nie pić wody z plastikowych, jednorazowych butelek

- najlepsza jest woda z kranu, filtrowana dla zdrówka i dla planety

- codzinne mycie jest niezbędne do zachowania prawidlowej higieny

- mycie rąk chroni przed chorobami


Mokrego Śmigusa Dyngusa!


Malwina Pięta


Comentarios


bottom of page